Membrii Rotary Club Oradea 1113

Din primele zile ale organizației, rotarienii au fost preocupati de promovarea standardelor înalte de etică în viața lor profesională.
Una dintre declarațiile cel mai larg tipărite din lume și citate de etică în afaceri este Testul celor 4 Întrebari, care a fost creat în 1932 de către rotarianul Herbert J. Taylor (care mai târziu a servit ca presedinte RI), atunci când a fost rugat să se ocupe de o companie care se confrunta cu falimentul.
Testul de 24 de cuvinte creat pentru angajați, să-l urmeze în viața lor de zi cu zi și in cea profesionala a devenit ghid pentru vanzari, productie, publicitate și toate relațiile cu dealerii și clienții, precum și modul de supraviețuire a companiei și este creditat la această filozofie simpla.

Adoptat de Rotary in 1943, Testul celor 4 Căi a fost tradus în mai mult de o sută de limbi și publicat în mii de moduri. El contine următoarele patru întrebări:

Dintre lucrurile pe care le gândim, spunem sau facem:

1. Este adevărat?
2. Este cinstit pentru oricine este implicat?
3. Va întari si stimula atât prietenia cât si bunavointa?
4. Va servi în beneficiul tuturor celor implicati?

Membrii Boardului 2017 - 2018

Conducerea / Boardul unui club Rotary se actualizeaza anual la 1 iulie; prin acest mecanism, in timp, fiecare membru al clubului are onoarea de a-si aduce contributia si a-si pune in valoare talentul propriu si de a implica intreaga echipa si sustinatorii in dezvoltarea clubului si a proiectelor adresate comunitatii.

Calin Pacurar
Past President 2015-2016