150.000 eur atrasi in primul an de antreprenoriat social

In Noiembrie 2015 ne-am propus sa contribuim la readucerea la viata a unui sat autentic romanesc din sudul judetului Bihor – Colesti.

Am si demarat acest proiect la finalul anului 2015, anul cartarii clubului. Principala strategie a fost reactivarea economica, sociala si turistica a satului prin actiuni specifice de antreprenoriat social.

Amplasat pe un platou carstic din zona muntilor Codru Moma, neatins de agricultura moderna, satul Colesti este o locatie de un pitoresc inedit, cu oameni simpli si primitori.

Satul a intrat in atentia noastra dupa ce am aflat ca in sat s-au mutat de ceva vreme doua familii tinere care incearca sa reinventeze traiul la tara, sa foloseasca exclusiv resurse locale naturale pentru a realiza produse culinare inedite.

A urmat un proces de branduire a conceptului turistic si culinar si sustinerea tinerelor familii in promovare: un nume inedit - “Muma Codrului”, etichetare si ambalare profesionala a produselor, prezenta la targuri si workshop-uri locale de produse alimentare, pagina de Facebook, site, articole in presa locala – online, tv si presa scrisa. De asemenea, am sustinut comunitatea locala prin donatii de incaltaminte de iarna si includerea satului in programul Rotary Oradea - 1000 de oameni fericiti (prin care toti locuitorii satului cu probleme de vedere au beneficiat de consult optometric si ochelari gratuiti)

In 2016, produsele Muma Codrului au reprezentat judetul Bihor la targul de la Viena din luna decembrie si din Varsovia, iar din luna septembrie, urmare a asocierii cu un investitor oradean, a fost demarata in Colesti constructia unui restaurant si a unei linii de productie profesionale pentru aceste produse. Estimam valoarea investitiei la peste 150.000 de eur, scopul ei avand o puternica latura sociala – angrenarea gospodariilor satesti si a oamenilor satului pentru a furniza materie prima si forta de munca.

Ne asteptam ca satul Colesti sa prospere urmare a actiunilor RC Oradea 1113 si sa devina un exemplu de buna practica pentru alte localitati.